Blog > Komentarze do wpisu

Kilka dni urlopu - 2 Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój jest śliczną miejscowością i turystycznie nieprzeludnioną - tłumów nie ma, więc każdy, kto pragnie spokoju, znajdzie go tu.

Woda zdrojowa - jak kto lubi i duży wybór biżuterii z kamieniami szlachetnymi.

Jak widać, niektórych rozpiera energia.

Na Stóg Izerski wjechaliśmy gondolą. Dzieciaki poodgryzałyby nam tyłki, gdyby przyszło nam do głowy wdrapywać się na górę piechotką po szlaku (a ja - po dłuższym namyśle - stwierdzam, że lubię swój tyłek).

Później ruszyliśmy czerwonym szlakiem na Polanę Izerską i niebieskim do Chatki Górzystów. Ile trzeba mieć energii, żeby iść całą drogę i wyć (Dominia)? Pogoda była piękna, słoneczko świeciło, borówki prosiły się o zjedzenie, a Dominia wyła i domagała się wzięcia na ręce (bo skoro brałam ją, gdy miała lat 6, to dlaczego ma być inaczej, gdy ma lat 9?). Jakoś doszliśmy.

Wciągnęliśmy pyszne żury, rosoły, jagody z bita śmietaną, serniki... czym chata bogata... powylegiwaliśmy się na trawie i ruszyliśmy z powrotem.

Dominia biegiem pierwsza, bo biedaczka usłyszała, że jak nie zdążymy na ostatni zjazd gondolą, to trzeba będzie dwie godziny drałować z góry na dół. Motywacja zadziałała.

Na Hali Izerskiej, gdzie stoi schronisko Chatka Górzystów, była przed wojną cała wieś, oczywiście niemiecka, po wojnie napływowa ludność polska nie chciała tam mieszkać - za wysoko, za ciężko, i wyludniona wieś umarła. Gdzieniegdzie widać jeszcze ślady dawnych budynków. W obecnym schronisku mieściła się przed wojną szkoła. 

Następny dzień był wobec powyższego mocno wypoczynkowy, więc podjechaliśmy do Czarciego Młyna, czyli XIX-wiecznego młyna wodnego w Czerniawie Zdroju, wyposażonego w różne oryginalne, drewniane zwłaszcza urządzenia do mielenia zboża, przesiewania maki, wyrabiania ciasta i wreszcie pieczenia chleba.

Zapisz

Zapisz

czwartek, 11 sierpnia 2016, lala.lu
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2016/08/11 18:14:44
Piękna wycieczka! W Chatce Górzystów jest piękne zdjęcie starszego mężczyzny z kotem. Zwróciłaś na nie uwagę?
-
2016/08/16 15:31:57
Żono Oburzona - nie!!! Nie zauważyłam. Nie zjadłam też tamtejszych słynnych naleśników, bo nie było. Oznacza to, że cza wrócić.
zBLOGowani.pl