Blog > Komentarze do wpisu

Powieść z Hagia Sofia w tle

Elif Shafak - UCZEŃ ARCHITEKTA - Znak, Kraków 2016

Dobra książka musi mieć dobrą fabułę, czyli pisarz musi mieć do opowiedzenia ciekawą historię. Elif Shafak taką ma - to opowieść o XVI-wiecznym Stambule pod panowaniem trzech kolejnych sułtanów - Sulejmana, Selima i Murada III, dla których pracował jeden z najznakomitszych architektów świata - Sinan, twórca niemal 400 budowli.

Uczniem Sinana zostaje młody opiekun białego słonia z menażerii sułtana - Dżahan.

Oczywiście jest intryga, ale - i t w tej powieści podoba mi się najbardziej - autorka zepchnęła ją na dalszy plan. Coś się dzieje złego, ale nie przyćmiewa to całego życia, a w swoim czasie się wyjaśni. Tymczasem w życiu - jak uczy mistrz Sinan - jest dużo do zrobienia i za tę łaskę należy nieustannie dziękować Bogu, nie próbując się nad Niego wywyższać. Dlatego Sinan wolał budować i naprawiać, nawet uczniowie, których dobierał, byli tacy trochę do naprawy.

To piękna powieść o przyjaźni, zaufaniu, zazdrości, o zdobyczach nauki, o jasnych i ciemnych sprawach olbrzymiej metropolii, jaką był Stambuł w czasach renesansu.

Elif Shafak (ur. 1971) jest współczesną turecką pisarką, najbardziej znana obok Ohrana Pamuka. W Polsce ukazało się je kilka książek: "Bekart ze Stambułu" (2014), "Czterdzieści zasad miłości" (2009), "Pchli pałac" (2002). Chętnie do nich zajrzę, "Uczeń architekta" jest moją pierwszą powieścią tej pisarki.

 

Zapisz

Zapisz

środa, 10 sierpnia 2016, lala.lu
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
zBLOGowani.pl