RSS
poniedziałek, 17 października 2016

Herbatę wypiliśmy w ulubionym dworku w Stanicy - pisałam o nim tu. Potem pojechaliśmy do tajemniczego lasu - niektórzy zbierali w nim obiad, inni radośnie taplali się w mokrej glinie, a pozostali - do których zalicza się pisząca te słowa - też taplali się w glinie w poszukiwaniu chryzoprazów i opali. Było po deszczu, więc las pachniał i połyskiwał, a gliniaste zbocza pagórków odsłaniały skarby. Jestem w niebie.

Tu widzimy pięknie już wyczyszczone chryzoprazy. oj, nie położyłam się za wcześnie spać. Chryzoprazy to odmiana chalcedonu. Swą zieloną barwę zawdzięczają dużej ilości niklu. Ta barwa blaknie, gdy kamienie wystawione są na działanie promieni słonecznych. Ja swoje będę trzymać w naczyniu z wodą i w cieniu.

Ulubiony kamień Egipcjan, Greków i Rzymian - ciekawe, dlaczego? Występuje na Uralu, w Australii, USA (Kalifornia), w Brazylii oraz na Dolnym Śląsku.

Tu widzimy, jak przerośnięte są chryzoprazem skały.

A tu kawałek chryzoprazu z opalem.Deszcz ułatwił poszukowania.

Ktoś powiedział, że brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko - tej wersji się trzymam. Moje dzieci z mamusią zawsze mają ekstremalne przygody :)

Ala z babcią zbierały maślaki i kozaki.

A to są opale. Nazwa z sanskrytu oznacza "drogi kamień", ale nie wszystkie z nich należą do kamieni szlachetnych - to zależy od natężenia efektu fotonicznego, czyli występowania zjawiska załamywania się światła. Występują głownie w Australii, Meksyku i Brazylii. Te polskie nie są szlachetne.

Tu widzimy opal wśród skały.

Tak wygląda przerośnięta opalami skała.

Po kilku godzinach wróciliśmy do dworku, wygłodniali jak wilki. Podgrzaliśmy sobie obiad i pogadaliśmy. Cudownie było.

Wracałam z dziewczynkami pod wieczór. 20 metrów od domu zabrakło mi w samochodzie benzyny i dopychałyśmy auto pod płot - Dominika kierowała, a myśmy z Alą pchały i "parkowały", zanosząc się ze śmiechu. Rano radośnie wlałam do baku benzynę z kosiarki... Takie rzeczy to mi się na tyle często zdarzają, że już nawet nerwowo nie reaguję.

Łazienka przypomina pobojowisko, bo przecież czyściłam te kamienie do nocy. Kto by się przejmował...

wtorek, 11 października 2016

U fryzjera.

- To może trochę Pani przyciemnię włosy? Tak naturalnie i delikatnie - proponuje mój ulubiony fryzjer.

- Czemu nie - odpowiadam z błogością, z której zaraz wyrywa mnie głos Ali.

- Mamo!! Farbujesz włosy?!!

- Ależ nie... tak tylko czasami... żeby blask...

- Farbujesz! I w co ja mam teraz wierzyć?!

- ...yyy

 ♥

Po powrocie ze swojej pierwszej zbiórki harcerskiej Ala chwali się poznanymi szyframi i widzi dla nich wszechstronne zastosowanie:

- Ściągi, pamiętnik, liściki do koleżanki...

No to nie chcąc być gorsza, pokazuję jej dumnie zapis imienia runami.

- Po co ci to? - pyta dziecko.

- A wiesz, to takie starożytne pismo. Postanowiłam na starość zostać czarownicą - żartuję.

- A ja myślałam, że już jesteś - odcina się młoda.

- ...yyy

Ala zapomniała śniadania do szkoły, więc jej zawożę.

- Zrobiłam Ci siarę? - pytam po południu.

- Nie. Wszyscy zazdrościli.

- Jak to?

- Gdy zapominają śniadania, to mają 10% szans na to, że im ktoś przyniesie, a ja mam pozostałe 90%!

Tagi: ala dzieci
10:26, lala.lu
Link Komentarze (10) »
poniedziałek, 10 października 2016

Pedro Almorovar JULIETA 🌼 2016

Pedro Almódovar jest moim ulubionym reżyserem i wiem dlaczego: ze zrozumieniem i wnikliwie pokazuje namiętności targające kobietami: to, czego pragną, czego się boją, za czym idą... Jego filmy są gęste od różnych emocji jak dobra jesienna zupa. Almódovar to znakomity znawca kobiecej psychiki, kobiecych reakcji w sferach erotyzmu i miłości. Jak mało kto potrafi pokazać syntezę biologii i anielskości. Za to go kocham.


Akcent w "Juliecie" położony jest na relacji matka-córka, relacji, której... prawie nie było albo raczej nie wykształciła się w niej bliskość, naznaczając obie kobiety piętnem. W filmie widzimy perspektywę jednej z nich - matki. Mamy tu piękny wątek dojrzałej, pełnej ciepła i zrozumienia miłości mężczyzny do kobiety (takiej pragnęłabym dla siebie), są tu też tematy niszczącego poczucia winy, braku szczerości i prawdziwej bliskości. Pulsujący, pociągający film.Stephen R. Covey
7 NAWYKÓW SKUTECZNEGO DZIAŁANIA
Rebis, Poznań 2015

Tytuł beznadziejny, bo ustawiający tę książkę na półce z płytkimi poradnikami typu "jak szybko być szczęśliwym". Tymczasem autor proponuje całkiem konkretną i trudną szkołę przemiany wewnętrznej, dalekiej od kultury masowej i konsumpcjonizmu, dalekiej od stagnacji i źle pojętej niezależności.

We wstępie Covey smaga batem: "Obarczanie winą wszystkich i wszystkiego za nasze problemy i trudności jest pewnie normą i może przynieść chwilowe ukojenie, przykuwa nas jednak do tych problemów. Pokażcie mi kogoś, kto miałby dość pokory, by przyjąć odpowiedzialność za swoja sytuację i dość odwagi, by podjąć inicjatywę i zrobić wszystko, co konieczne, by w twórczy sposób pokonać trudności" I dalej - bardzo celnie: "Dziećmi poczucia winy są cynizm i beznadzieja. Jeśli ulegamy przeświadczeniu, że jesteśmy ofiarami okoliczności i poddajemy się ciężkiemu jarzmu determinizmu, tracimy wówczas nadzieję, tracimy zapał i popadamy w stan rezygnacji i marazmu" (s. III). Piekne! Celne!

Co zatem proponuje wybitny autor książek na temat rozwoju osobistego?
Po pierwsze - odrzucamy manipulację. Przy stosowaniu strategii i taktyk wpływania na innych nasz charakter naznaczony jest dwulicowością i nieszczerością, co w efekcie rodzi nieufność, a tam, gdzie nie ma zaufania, nie ma podstawy do prawdziwego i trwałego sukcesu. I to na każdej płaszczyźnie życia.

Po drugie - zmiana perspektywy patrzenia. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie widzimy rzeczy obiektywnie. Widzimy świat przez pryzmat tego, jacy jesteśmy lub jak nas uwarunkowano, jakie mamy doświadczenia.Tymczasem trzeba przełamywać utarte sposoby myślenia - przestarzałe paradygmaty, pozwolić sobie widzieć swoje priorytety w innym świetle, np. przez pryzmat doświadczeń innych ludzi.
Nie problem jest problemem, ale sposób, w jaki go widzimy - mówi Covey.

Jego propozycja jest zadziwiająca w swojej prostocie - otóż przed chołubioną współcześnie osobowością stawia on kształtowanie charakteru. Najpierw doskonalimy siebie, a dopiero później poprawiamy stosunki z innymi. Odwrotna kolejność jest bezskuteczna.

Czytamy: "Prawdziwa niezależność charakteru daje nam siłę, by raczej działać niż dostosowywać się do okoliczności. Wyzwala nas z zależności od okoliczności i od innych ludzi i jako taka jest wartościowym, uwalniającym celem. Jednakże nie zapewni nam efektywnego życia (...). Życie z natury odznacza się współzależnością (...). Współzależność jest podejściem o wiele dojrzalszym i głębszym. Jestem fizycznie współzależny, polegam na sobie i wierzę, że potrafię wykonać pewne rzeczy, ale zdaję sobie także sprawę z tego, że jeżeli będziemy współpracować we dwoje, osiągniemy znacznie więcej (...). Jestem emocjonalnie współzależny, więc choć znajduję w sobie dużo poczucia własnej wartości, dostrzegam także potrzebę miłości, jej dawania i otrzymywania od innych. Współzależny intelektualnie, wiem, że potrzebuję najlepszych pomysłów innych ludzi, aby połączyć je z moimi" (s.48).

Napisałam się tu dużo, a opisałam tylko pierwszą część tej wszechstronnej książki - zachęcam do jej przeczytania, bo warto.
Zapisz

wtorek, 27 września 2016

Kilka słów o seksie - cd o świetnej książce:
Robin Norwood KOBIETY, KTÓRE KOCHAJĄ ZA BARDZO
Rebis, Poznań 2013

W książce, którą tak bardzo pragnę zarekomendować, jest wiele ciekawych historii i ich psychologicznych analiz, jedna dotyczy Trudi.

Otóż Trudi pragnęła być kochana, ale jakoś żaden z licznych mężczyzn, których spotykała na drodze, jej nie kochał. Starała się bardzo, była świetna w łóżku - eksperymenty, ekscesy, wyuzdanie itd., a jednak bez satysfakcji. Po ostatnim kochanku, żonatym, który w sklepie udawał, że jej nie zna, chciała popełnić samobójstwo. Trafiła na terapię.

W dzieciństwie rodzice zajęci własną wojną nie dali jej opiekuńczości, czułości, zainteresowania i oparcia - żyła w głębi swojej izolacji. Więc w dorosłym życiu, przyzwyczajona do cech i zachowań negatywnych, czuła się w ich obecności lepiej - były swojskie. A jej nierealistycznym marzeniem było wydobycie z dziwnych mężczyzn pięknych cech: troski, ciepła, szlachetności...

Podczas terapii musiała zmienić nastawienie do siebie, zaakceptować siebie. Udało się. Jednakże Trudi wróciła do terapeutki po jakimś czasie od zakończenia terapii z innym problemem.

Problem nazywał się Hal - miły, sympatyczny, normalny, kochający , a ona zrobiła się w łóżku sztywna - straciła ochotę na seks. Nie rozumiała, co się dzieje, przecież się kochają i zamierzają pobrać.

Terapeutka wyjaśniła, że to normalny proces: nieposiadanie czegoś jest bardziej pobudzające niż posiadanie. Miły, kochający, oddany mężczyzna nie wyzwoli tyle adrenaliny, co niedostępny i odpychający. Seks świetnie idzie w parze z opętaniem. Wszystkie mocne uczucia podniecenia i denerwująca niepewność, a nawet lęki przyczyniają się do bomby zwanej miłością. Ale jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

Terapeutka wyjaśniła Trudi, że ona zwyczajnie boi się stracić swoje opancerzenie, które chroni przed prawdziwym zranieniem. Wcześniej Trudi rzucała się na mężczyzn, bo nigdy nie ryzykowała autentycznego zbliżenia, nigdy nie miała do czynienia z bliskością, bo żadnemu z tych mężczyzn nie zależało na bliskości.
A teraz jest z mężczyzną, który o niczym innym nie marzy i ona panikuje, boi się. Nie ma doświadczenia w miłości i prawdziwym zaufaniu. Jedyne, co może teraz zrobić, to przejść przez to - mówić prawdę o swoich odczuciach. Nie zabiegać, nie wysilać się na show - pozwolić się kochać.

Samotność nakłania ludzi do szukania związków, a z drugiej strony strach nakłania do wybierania ludzi, z którymi nic z tego nie wyjdzie. Unikanie bliskich związków polega na walkach toczonych miedzy kobietami, które kochają za bardzo, a mężczyznami, którzy kochają niedostatecznie mocno. Pozycje goniącego i uciekającego są odwracalne, ale całkowite ich wyeliminowanie wymaga od partnerów niezwykłej odwagi, zaufania i zgody na to, że można zostać zranionym. 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 97
Tagi
zBLOGowani.pl